Abp Kowalczyk: szkoda, że sprawy finansowe nie zostały uregulowane w Konkordacie

- Rozwiązania konkordatowe, umocnione autorytetem Jana Pawła II, przyniosły Polsce pozytywny owoc – powiedział abp Józef Kowalczyk biskupom zgromadzonym na 365. zebraniu plenarnym KEP. Dodał, że szkoda, iż sprawy finansowe na linii państwo – Kościół nie zostały uregulowane w Konkordacie, gdyż do dziś stanowią one problem.

- Jestem przekonany, że gdyby sprawy finansowe Kościoła w Polsce zostały uregulowane w Konkordacie, to nie byłoby wielu tych problemów, które dają o sobie znać do dziś – powiedział abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce w latach 1989-2010. Przyznał, że podczas negocjacji nad tekstem Konkordatu sugerował w imieniu Stolicy Apostolskiej, że Kościół może zrezygnować ze swych roszczeń materialnych, pod warunkiem, że strona polska stworzy konkretny fundusz restytucji, który zostanie mu przekazany tytułem rekompensaty za zabrane nieruchomości. Abp Kowalczyk wyjaśnił, że propozycja ta nie została przyjęta przez polski rząd.

- Z tego powodu – podkreślił prymas senior – Konkordat nie rozwiązał spraw dotyczących finansów Kościoła na styku z państwem. I dlatego do dziś ta sprawa się wlecze i są takie problemy nawet z wynegocjowaniem odpisu podatkowego na rzecz Kościoła – dodaj.

- Generalna ocena Konkordatu między Stolicą Apostolską a Polską jest jednak pozytywna i do dziś spełnia on swoją rolę – podkreślił.

Wyjaśnił, że Stolica Apostolska jest ważnym podmiotem prawa międzynarodowego, powszechnie uznawanym przez wszystkie kraje świata. Najlepszym dowodem jest, że za czasów pontyfikatu Jana Pawła II ilość krajów – nie licząc organizacji międzynarodowych, które nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, wzrosła niepomiernie i przekroczyła 180. I są to kraje bardzo różne, niekoniecznie nawet o większościowej czy nawet dużej liczbie katolików. – Świadczy to o tym, jak wiele znaczy we współczesnym świcie Stolica Apostolska jako ważny autorytet moralny – skonstatował.

Wykazał dalej, że olbrzymie znaczenie mają uregulowane stosunki danego państwa ze Stolicą Apostolską, co dokonuje się za pomocą Konkordatu, konwencji, bądź innych umów. Gwarantują one przede wszystkim przestrzeganie prawa do wolności religijnej, co jest ważne z punktu widzenia obywateli. Porządkują też relacje między państwem i Kościołem w danym kraju, co pozytywnie rzutuje na całokształt życia publicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>