Obama: USA nie cofną się przed żadną opcją w Iraku

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że „rozważa wszelkie możliwe opcje”, które mogłyby pomóc rządowi Iraku ustabilizować sytuację w tym kraju.

- Niczego nie wykluczam – powiedział prezydent pytany przez dziennikarzy o to, czy USA biorą pod uwagę ataki dronów lub inne operacje mające na celu stłumienie rebelii islamistów w Iraku.

Obama rozmawiał z prasą podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Australii Tonym Abbottem, którego przyjął w Białym Domu.

Jak powiedział Obama, w interesie Stanów Zjednoczonych leży to, by „dżihadyści nie zdobyli przyczółku w Iraku”.

Prezydent dodał też, że trzeba będzie podjąć w tym kraju „krótkoterminowe operacje” o charakterze militarnym, a zespół doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego bierze teraz pod uwagę „wszystkie opcje”.

Obama podkreślił, że USA nie cofną się przed akcją militarną, jeśli zaistnieje niebezpieczeństwo dla bezpieczeństwa narodowego.

Wcześniej w czwartek „New York Times” poinformował, że ze względu na rosnące zagrożenie ze strony islamskich rebeliantów premier Iraku Nuri al-Maliki zwracał się do administracji prezydenta Obamy z prośbą o przeprowadzenie nalotów na pozycje dżihadystów.

Bagdad występował do Amerykanów z prośbą o wsparcie lotnicze kilka razy od marca do maja 2014 roku.

Od wtorku na północy Iraku trwa ofensywa Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL); w czwartek organizacja ta wezwała swych zwolenników, aby posuwali się w stronę Bagdadu. ISIL opanował już znaczne części Mosulu, stolicy prowincji Niniwa na północy kraju, a także sektory w dwóch sąsiednich, głównie sunnickich prowincjach – Kirkuku i Salaheddin. Dżihadyści zdobyli też miasto Tikrit oddalone od Bagdadu zaledwie o 160 km na północ.

Obama podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że sytuacja ta bardzo go niepokoi.

Jednak wkrótce po wystąpieniu prezydenta rzecznik Białego Domu Jay Carney sprecyzował, że Waszyngton nie zamierza wysyłać do Iraku kontyngentu wojskowego, a Obama miał na myśli to, że nie wyklucza operacji sił powietrznych.

Departament Stanu oświadczył, że w Iraku doszło do „oczywistego, strukturalnego załamania sił bezpieczeństwa w obliczu rebelii”. Wyjaśnił też w komunikacie, że Waszyngton rozważa „wszelkie opcje prócz obecności żołnierzy (USA) w Iraku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>