Rozłam w bydgoskiej PO. Odchodzi 130 działaczy

Czterech przewodniczących kół PO w Bydgoszczy ogłosiło, że odchodzi z partii z grupą 130 członków w proteście przeciwko dyktaturze i arogancji części miejscowych liderów. Według szefa bydgoskiej organizacji Tadeusza Zwiefki to „oczyszczenie” PO.

Szefowie kół: Jerzy Boniecki, Józef Eliasz, Sławomir Michalski i Krzysztof Tadrzak na konferencji prasowej poinformowali, że z PO odchodzi około 40 proc. członków partii w mieście. Dyktatorskie metody w partii zarzucili posłom: Teresie Piotrowskiej i Pawłowi Olszewskiemu oraz prezydentowi miasta Rafałowi Bruskiemu.

Skrytykowali też brak wizji rozwoju Bydgoszczy i prowadzoną przez prezydenta miasta politykę kulturalną oraz zarządzanie szpitalem i podstawową opieką medyczną. Rezygnujący z członkostwa w PO szefowie kół zapowiedzieli utworzenie stowarzyszenia Samorządna Bydgoszcz.

Zdaniem posła Olszewskiego ogłoszenie przez przewodniczących kół rezygnacji z członkostwa, to konsekwencja podjęcia jednogłośnie decyzji przez zarząd bydgoskiej PO o wystąpieniu z wnioskiem do zarządu krajowego o wykluczenie całej czwórki z partii.

- Sytuacja narastała od wielu, wielu miesięcy. Ci panowie w sposób permanentny nie byli w stanie w jakikolwiek sposób podjąć współpracy. W momencie, kiedy przegrali wybory wewnętrzne, cały czas bojkotowali posiedzenia organów statutowych partii, rozsyłali różnego rodzaju szkalujące listy, próbowali zrywać kworum posiedzeń rad powiatu. Tak nie da się wchodzić w okres kampanii samorządowej, a później parlamentarnej – powiedział Olszewski.

Zwiefka poinformował, że dotychczas nie wpłynęły formalne rezygnacje z członkostwa w partii. – Nie jestem w stanie w tej chwili ocenić, jaka to będzie grupa osób, ale na pewno nie 130, czyli tyle, ile łącznie wynosiła liczba członków tych kół. Przypomnę tylko, że członkiem jednego z tych kół jest wicemarszałek województwa Edward Hartwich. Bardzo bym się zdziwił, gdyby nagle doszedł do wniosku, że nie chce być członkiem PO – powiedział szef bydgoskiej PO.

Podkreślił, że oświadczenie szefów kół o wystąpieniu z PO jest konsekwencją obserwowanego od dłuższego czasu ich niezadowolenia, że w żadnych wyborach nie uzyskali mandatu radnego czy członkostwa w różnego rodzaju władzach PO.

- To jest w moim głębokim przekonaniu tylko i wyłącznie chęć zdobywania jakichś pozycji, która jak do tej pory była niestety nierealizowalna z różnych przyczyn (…). Ta część członków cały czas twierdziła, że PO jest podzielona. Oni sami jakby się oddzielali, stawiając coraz to nowe oczekiwania i żądania – zaznaczył. Jak ocenił, lepiej, żeby PO była oczyszczona, niż miałaby być podzielona. – Taka sytuacja jest oczyszczeniem po prostu – dodał.

Bydgoska PO liczy około 300 członków. Zwiefka został szefem zarządu powiatowego w październiku 2013 r., zastępując Bruskiego, który zrezygnował z funkcji. W głosowaniu Zwiefka wygrał m.in. z Bonieckim, który obecnie ogłosił odejście z PO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>