Francja: trzeci dzień strajku kolejarzy

W rezultacie trwającego już trzecią dobę we Francji strajku kolejarzy kursowały tylko po cztery z każdych dziesięciu pociągów, obsługujących krajowe połączenia dalekobieżne – poinformowały państwowe koleje SNCF.

Zaznaczyły jednocześnie, że nie oczekuje się zakłóceń przelotowej komunikacji szynowej z Londynem i Brukselą oraz dalej na północ, ale doszło do ograniczenia międzynarodowych połączeń z takimi krajami jak Włochy i Hiszpania. Ruch pociągów o dużej prędkości (TGV) na liniach wewnętrznych uległ redukcji o połowę.

Według SNCF w rozpoczętym we wtorek wieczorem strajku uczestniczyło w czwartek około 23 proc. personelu w porównaniu z 28 proc. w środę.

Protest strajkujących skierowany jest przeciwko rządowym planom połączenia SNCF w jeden holding z zarządzającą infrastrukturą kolejową spółką RFF – ale przy zachowaniu pełnej odrębności ich funkcjonowania.

Według związkowców może to zaszkodzić interesom pracowniczym i dlatego domagają się oni całkowitego połączenia obu spółek w jedną – jak było to przed rokiem 1997. Chcą także, by państwo przejęło zobowiązania finansowe SNCF i RFF, zadłużonych łącznie na około 40 mld euro.

Wyraża się obawy, że strajk kolejarzy może potrwać do przyszłego tygodnia i być jednym z najdłuższych protestów pracowniczych we Francji na przestrzeni ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>