Kerry: przemoc seksualna to plama na sumieniu świata

Możemy sprawić, że gwałty na wojnie staną się przeszłością. Musimy wysłać jasną wiadomość – mówił dziś szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Przemawiał on na zakończenie globalnego szczytu w Londynie poświęconego walce z przemocą seksualną w krajach rozrywanych wojną lub niepokojami społecznymi. Przemoc seksualną określił mianem „plamy na sumieniu świata”.

- Gdy Boko Haram porywa setki dziewcząt w Nigerii, gdy buntownicy w Ugandzie gwałcą mężczyznę, a potem wypędzają go z domu, gdy marzące o lepszej przyszłości Afganki padają ofiarą gwałtów, ataków kwasem i brutalnej przemocy, jest to plama na sumieniu świata. Dla każdego z nas stanowi to wezwanie do działania – mówił John Kerry.

Amerykański sekretarz stanu wyraził przekonanie, że tak, jak po dwóch wojnach światowych udało się w dużym stopniu ograniczyć używanie broni chemicznej i nuklearnej, tak możliwa będzie skuteczna walka z przemocą seksualną.

- W tysiąc lat po tym, jak gwałt wpisany jest w leksykon prowadzenia wojen, nadszedł czas by go stamtąd wykreślić. Przemoc seksualna powinna być kojarzona tylko z wiekami ciemnymi i trafić do podręczników historii – tam, gdzie jej miejsce – przekonywał szef amerykańskiej dyplomacji.

- Musimy wysłać jasną wiadomość: nieważne, kto popełnił tę zbrodnię, nieważne, gdzie. Sprawca nie znajdzie nigdzie na świecie bezpiecznej przystani – mówił John Kerry.

Szczyt, którego gospodarzami byli minister spraw zagranicznych Wlk. Brytanii William Hague oraz specjalna wysłanniczka ONZ ds. uchodźców, aktorka Angelina Jolie, trwał cztery dni. Przedstawiono na nim między innymi globalny protokół zawierający wytyczne co do skutecznego rozpoznawania podobnych przestępstw i karania ich sprawców. Owocem tego szczytu jest plan działania, który zmienić może świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>