Afganistan: 106 zabitych w dniu wyborów prezydenckich

Co najmniej 106 osób, w tym 60 talibów, zginęło w Afganistanie w wyniku aktów przemocy, do których dochodziło podczas drugiej tury wyborów prezydenckich – poinformował szef MSW Mohammad Omar Daudzai. Frekwencja mogła przekroczyć 50 proc.

- Zabitych zostało 11 policjantów, 15 żołnierzy i 20 cywilów, a także 60 rebeliantów – oświadczył minister na konferencji prasowej w Kabulu. Wśród zabitych jest pracownik komisji wyborczej.

Choć nie obyło się bez ofiar w naszych szeregach, to wróg nie był w stanie spowodować fiaska procesu wyborczego – dodał Daudzai.

Mimo ataków frekwencja w drugiej turze głosowania mogła przekroczyć 50 proc., co jest porównywalne z pierwszą turą z 5 kwietnia – powiedział przewodniczący komisji wyborczej Ahmad Jusuf Nuristani.

- Z naszych szacunków wynika, że w drugiej turze zagłosowało ponad 7 mln osób: 38 proc. kobiet i 62 proc. mężczyzn – oświadczył Nuristani. Uprawnionych do głosowania było 13,5 mln Afgańczyków.

Zdaniem szefa komisji „mimo wielkich trudności technicznych i problemów związanych z bezpieczeństwem” wybory te zakończyły się sukcesem.

Do dogrywki w pojedynku o schedę po panującym od 2001 r. prezydencie Hamidzie Karzaju przeszło dwóch najsilniejszych rywali – 53-letni były minister spraw zagranicznych dr Abdullah i 64-letni były minister finansów Aszraf Ghani. W pierwszej rundzie zdobyli odpowiednio 45 proc. i 31,5 proc. głosów. Obaj cieszą się opinią polityków prozachodnich, nowoczesnych, kompetentnych i sprawnych.

Nazwisko nowego prezydenta Afganistanu poznamy zapewne dopiero pod koniec lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>