Hollande i Merkel zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie

Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem wyrazili głębokie zaniepokojenie kontynuacją walk na wschodzie Ukrainy i wezwali do rozejmu w tym kraju – podał Pałac Elizejski.

Jak głosi komunikat, Hollande i Merkel „wyrazili głębokie zaniepokojenie kontynuacją walk na wschodzie Ukrainy, zwłaszcza w następstwie ataku, który w sobotę rano spowodował śmierć co najmniej 49 żołnierzy ukraińskiej armii”.

„Dlatego podkreślili znaczenie szybkiego wprowadzenia zawieszenia broni na Ukrainie” – dodano. Chodzi o stworzenie „konkretnych warunków do zmniejszenia napięcia w terenie, przede wszystkim poprzez unikanie napływu bojowników i broni przez granicę oraz poprzez wzywanie separatystów do zakończenia walk” – czytamy.

W sobotę prorosyjscy separatyści zestrzelili transportowy Ił-76, gdy podchodził on do lądowania na lotnisku w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. Według agencji AFP atak ten niweczy nadzieje na poprawę sytuacji na Ukrainie, które wiązano z pierwszymi kontaktami między Kijowem a Moskwą w ostatnich dniach.

Merkel, Hollande i Putin „dokonali przeglądu sytuacji na Ukrainie oraz różnych tematów będących przedmiotem negocjacji między władzami Rosji i Ukrainy, z których niektóre toczą się pomyślnie” – napisano w komunikacie. Rozmowa nastąpiła ponad tydzień po spotkaniu we francuskim Benouville, gdzie podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii prezydent Putin po raz pierwszy od wyborów prezydenckich na Ukrainie rozmawiał z nowym szefem tego państwa Petrem Poroszenką.

Z oświadczenia Pałacu Elizejskiego wynika też, że trzej przywódcy „podkreślili konieczność znalezienia rozwiązania w sprawie warunków dalszych dostaw gazu na Ukrainę”. W sobotę w Kijowie na ten temat mają rozmawiać przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Unii Europejskiej.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>