Ławrow krytykuje Sikorskiego za „niestosowne” uwagi na temat Rosji

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow skrytykował dziś szefa dyplomacji Polski Radosława Sikorskiego, określając niektóre z jego wypowiedzi na temat Rosji jako „niestosowne”.

Ławrow uczynił to w wywiadzie dla telewizji TVC. Zapis rozmowy ukazał się wcześniej na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.

Poproszony o skomentowanie uwagi Sikorskiego, iż „Rosji lepiej jest być sojusznikiem Zachodu, niż wasalem Chin”, Ławrow zauważył, że polski minister cytował Zbigniewa Brzezińskiego.

- Wszelako politolog – przy czym niemłody, nie zajmujący żadnych stanowisk państwowych i mogący sobie pozwolić na różne nieodpowiedzialne oceny – to jedno, a czymś innym jest, gdy urzędujący minister spraw zagranicznych dużego kraju europejskiego cytuje tego politologa, podkreślając przy tym, że w pełni się z nim zgadza – powiedział szef MSZ FR.

Ławrow oświadczył, że jest to „niestosowna wypowiedź dla każdego poważnego polityka”.

Rosyjski minister zwrócił uwagę, że Sikorski także oznajmił, iż „Rosja przegra konfrontację z NATO, ponieważ stosunek sił wynosi 1:16″. – Nie wiem, kto zamierza walczyć z NATO i kto w NATO zamierza walczyć z Rosją – zaznaczył Ławrow.

Szef MSZ Rosji oświadczył, że Sikorski jest „jego dobrym znajomym” i że podczas rozmowy z nim „zainteresuje się, czym spowodowane są jego zadziwiające uwagi, choć w zasadzie jest on znany z egzotycznych wypowiedzi”.

Ławrow nie wykluczył, że mogą one być związane z dążeniem polskiego ministra, by „wziąć udział w rywalizacji o jakieś europejskie stanowisko”. – Jego nazwisko było wymieniane w związku ze zbliżającymi się zmianami w Unii Europejskiej i NATO. Nie wykluczam, że mamy do czynienia z dążeniem do wykorzystania tego rodzaju wypowiedzi do zwrócenia uwagi na swoją osobę – powiedział.

- Zainteresuję się tym; zobaczymy, co odpowie – dodał szef MSZ FR.

TVC to jedna z największych stacji telewizyjnych w Rosji. Choć jest moskiewską telewizją regionalną, dociera do wszystkich 83 innych regionów FR. Szacuje się, że może ją oglądać 103 mln widzów. Jej programy nadawane są też za granicę – do krajów WNP, Europy Wschodniej i Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, do USA, Kanady, Izraela, Australii i Nowej Zelandii.

Jest uważana za stację kontrolowaną przez mera Moskwy Siergieja Sobianina. Swoją ofertę adresuje przede wszystkim do widzów w dużych i średnich miastach.

Program „Post scriptum”, w którym nadano wywiad z Ławrowem, prowadzony jest przez przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Aleksieja Puszkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>