Atak na ambasadę w Kijowie. Oburzeni Rosjanie żądają przeprosin

Rosja powinna zmienić swe postępowanie wobec Ukrainy – przekonują rosyjscy politycy i komentatorzy. Wczorajsze zamieszki przed ambasadą Rosji w Kijowie wywołały oburzenie w Moskwie. Mimo że dziś na Ukrainie dzień żałoby narodowej, na wschodzie wciąż trwają walki. Rebelianci zaatakowali posterunek Gwardii Narodowej koło Słowiańska, trzech napastników zginęło.

Żałobę ogłosił prezydent Petro Poroszenko wczorajszym po zestrzeleniu przez rebeliantów wojskowego samolotu transportowego. W wyniku ataku zginęło 49 osób.

Dekret prezydenta podkreśla, że żałobę ogłoszono dla uczczenia pamięci wszystkich uczestników operacji antyterrorystycznej, którzy zginęli „broniąc niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”, a także cywilów, którzy stali się ofiarami terrorystów na wschodzie kraju.

W południe, czyli o 11 naszego czasu, prezydent zarządził minutę ciszy. Na Ukrainie odwołano koncerty i imprezy rozrywkowe, zawody sportowe, a stacje radiowe i telewizyjne zmieniły swe programy. Flagi państwowe na budynkach użyteczności publicznej opuszczono do połowy masztów.

Rosjanie żądają przeprosin

Po wczorajszym ataku na samolot przed ambasadą Rosji w Kijowie wieczorem i w nocy doszło do zamieszek. Oburzeni Ukraińcy spalili samochody zaparkowane przed budynkiem, zerwali rosyjską flagę z masztu, obrzucili okna kamieniami i farbą. Rosyjskie MSZ wyraziło oburzenie, zażądało przeprosin i natychmiastowego zagwarantowania bezpieczeństwa swoim dyplomatom.

Politolog Aleksandr Końkow, cytowany przez agencję RIA Novosti, twierdzi, że wczorajszy atak na ambasadę w Kijowie to logiczny skutek nieodpowiedzialnej i nielegalnej polityki ukraińskich władz. Inny ekspert, Aleksiej Muchin, podkreśla, że kijowskie władze od dawna demonstrują niechęć do nawiązania poprawnych kontaktów z Rosją. W związku z tym proponuje, aby rosyjska dyplomacja powstrzymała się od jakichkolwiek rozmów ze stroną ukraińską.

Rosyjscy komentatorzy zarzucili również państwom Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym tolerowanie tego typu działań oraz brak międzynarodowej solidarności. W opinii szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, Aleksieja Puszkowa, zablokowanie przez Zachód zgłoszonej przez Rosję rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie to skandal. Zdaniem Puszkowa, zachodni sojusznicy Ukrainy dali sygnał, że teraz można bezkarnie napadać na rosyjskie ambasady.

Kolejne starcia na Ukrainie

Na wschodzie Ukrainy nadal jest niespokojnie. Prorosyjscy rebelianci zaatakowali posterunek Gwardii Narodowej koło Słowiańska. Atak został odparty. Jak informuje Gwardia, zginęło trzech napastników, a dwóch schwytano.

W nocy rebelianci dwukrotnie ostrzelali z granatnika lotnisko w Ługańsku. Nie zanotowano strat. Wczoraj nad tym lotniskiem zestrzelono podchodzący do lądowania samolot transportowy Ił-76. Zginęło 49 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>