Ministerstwo: w niedzielę kolejne rozmowy gazowe w Kijowie

Rozmowy na temat cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy i spłaty jej zadłużenia wobec Rosji zostaną wznowione w niedzielę – poinformowały służby prasowe ministerstwa energetyki w Kijowie.

Czas negocjacji jest obecnie ustalany – podano. „Rozmawiamy obecnie o miejscu i czasie spotkania. Oczekujemy na ostateczne potwierdzenie (rozmów z Rosjanami)” – przekazał resort.

Przedstawiciel służb prasowych resortu powiedział korespondentowi rosyjskiej agencji ITAR-TASS, że negocjacje w sprawie ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i UE „zostaną wznowione orientacyjnie po obiedzie, niewykluczone że po południu”.

Wcześniej rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow informował, że nie określono terminu wznowienia negocjacji gazowych Rosji i Ukrainy, które zakończyły się w nocy z soboty na niedzielę i nie przyniosły rezultatów.

Z kolei strona ukraińska podała, że rozmowy będą kontynuowane w niedzielę.

Zaległości Ukrainy za rosyjski surowiec szacowane są na 4,46 mld dolarów. Na skutek mediacji Komisji Europejskiej Naftohaz zapłacił Gazpromowi 786,4 mln dolarów za dostawy w lutym i marcu tego roku. Gazprom upomina się jeszcze o zapłatę za dostawy z listopada i grudnia 2013 roku (ok. 1,45 mld USD), a także za dostawy z kwietnia i maja bieżącego roku.

Jak podała agencja ITAR-TASS, termin spłaty mija w poniedziałek o godzinie 10 czasu moskiewskiego (godz. 8 rano w Warszawie).

W piątek szef ukraińskiego Naftohazu Andrij Kobolew wyraził nadzieję na kompromis z Gazpromem. Nie wykluczył jednak, że dojdzie do wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Wskazał, że Naftohaz przygotowuje się na najgorszy scenariusz: całkowite wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę z dniem 16 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>