Afera taśmowa. PiS żąda dymisji rządu

- Ta władza musi odejść. Jedyną właściwą reakcją jest dymisja rządu Donalda Tuska – powiedział Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej konferencji. Prezes PiS-u odniósł się do opublikowanych w sobotę nagrań z rozmów szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Kaczyński podkreślił, że obecny poziom bezpieczeństwa w Polsce jest zerowy.

Tygodnik „Wprost” opublikował nagranie rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką, a także byłym ministrem Sławomirem Cytryckim. Na nagraniach słychać, że rozmowa dotyczy hipotetycznego wsparcia przez NPB budżetu państwa. Belka w zamian za udzielenie pomocy stawia warunek dymisji ministra finansów Jacka Rostowskiego.

„Wprost” podaje, że do rozmowy doszło w lipcu ubiegłego roku, a w listopadzie Rostowski rzeczywiście został zdymisjonowany. Z kolei pod koniec maja tego roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

Tygodnik opublikował także inną rozmowę, w której brał udział były minister transportu Sławomir Nowak, były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz oraz Dariusz Zawadka, były szef GROM-u. Sławomir Nowak rozmawiał z Parafianowiczem o problemach z finansami żony.

14:00 Według TVN24 Platformę Obywatelską opuszcza Sławomir Nowak.
13:52 - W dniu dzisiejszym będzie postanowienie o wszczęciu śledztwa ws. wypowiedzi Parafianowicza w rozmowie z Nowakiem – ocenił Prokurator Generalny.
13:51 Seremet dodał, że na razie informacje z rozmowy szefa MSW z szefem NBP nie dają podstaw do wszczęcia śledztwa.
13:48 - Prokuratura widzi trzy ważne aspekty tej sprawy. Przede wszystkim trzeba zbadać, kto założył podsłuchy. Nie otrzymaliśmy jeszcze formalnego wniosku, ale jak tylko się pojawi to prokuratura rozpocznie właściwe działania. Druga kwestia dotyczy rozmów pana Parafianowicza i z jego wypowiedzi wynikać będzie ewentualna odpowiedzialność karna. Trzeci aspekt to rozmowa Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Prokuratura analizuje treść tych rozmów – powiedział Seremet.
13:42 Andrzej Seremet rozpoczął konferencję.
Nie wszyscy zgadzają się ze zdaniem lidera PiS
 I cała konfa JK była o wniosku nieufności? Taką to można było zwołać już w sobotę.
13:31 Prof. Ryszard Stefański jest zdania, że obecnie to nie prokuratura, lecz ABW i BOR mają główne zadanie w tej sprawie – ustalenia, kto i co podsłuchał.
13:28 Już o 13.45 konferencja prasowa Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.
Sprawa taśm „Wprost” gorąco komentowana jest na Twitterze. Tak ocenia ją poseł Przemysław Wipler
 Sanepid powinien zamknąć restaurację „Sowa i przyjaciele”, tam jest przecież pełno pluskiew…
13:19 Opisana przez „Wprost” sprawa rozmów to „książkowy przykład przestępstwa nielegalnego podsłuchu” – ocenia prof. Piotr Kruszyński.
13:18 Nie będzie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie afery podsłuchowej. Tak Kancelaria Prezydenta odpowiada na postulat SLD.
13:08 - Poziom bezpieczeństwa w państwie jest zerowy. Mamy wszelkie przesłanki, żeby uznać, że ta władza musi odejść. Jedyną właściwą reakcją jest dymisja rządu Donalda Tuska. Oczekujemy, że o 15.00 premier to zrobi. Jeśli tak się nie stanie, to zapowiadamy wotum nieufności dla rządu. Tą konferencją otwieramy rokowania z innymi partiami w sprawie wyłonienia kandydata na premiera – oświadczył lider PiS-u.
13:05 - Doszło do bulwersujących wydarzeń. W Polsce łamane jest prawo. Przedstawiciel rządu domaga się nadużyć ze strony Banku Narodowego. Mamy do czynienia z działaniami o charakterze nielegalnym, z rozkładem aparatu państwowego, trudnej sytuacji inwestycji, w tym związanych z bezpieczeństwem energetycznym państwa. Okazało się, że premier znacznie wcześniej wiedział o Amber Gold, niż zapewniał – powiedział Kaczyński.
12:59 Adam Hofman rozpoczął konferencję PiS.
12:56 - Jeżeli premier posiadał informacje związane z Amber Gold od prezesa NBP i naraził na straty wielu Polaków, jest to z pewnością podstawa do wszczęcia postępowania – powiedział Zbigniew Ziobro.
12:55 - Nie ma wątpliwości, że jest podejrzenie popełnienia przestępstwa. Wnioskuję do Prokuratora Generalnego o zbadanie, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez premiera i prezesa NBP – dodał Ziobro.
12:54 Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej powiedział właśnie, że jedyną przyzwoitą decyzją, jakiej możemy oczekiwać od premiera jest dymisja rządu.
12:45 PiS domaga się dymisji szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Wniosek w tej sprawie został już złożony do laski marszałkowskiej. O godzinie 13.00 na konferencji prasowej ma się pojawić Jarosław Kaczyński i Adam Hofman. Natomiast na 15.00 zapowiedziana jest konferencja premiera Donalda Tuska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>