Ławrow: nie mam już o czym rozmawiać z Deszczycą

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w Mińsku, że nie ma już o czym rozmawiać z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Deszczycą. Ten ostatni użył w sobotę obraźliwego wyrażenia pod adresem prezydenta Władimira Putina.

- Jeśli chodzi o osobę Deszczycy, to nie mam z nim już o czym rozmawiać – oświadczył Ławrow, który spotkał się w Mińsku z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łuakszenką i ministrem spraw zagranicznych tego kraju Uładzimirem Makiejem.

W sobotę wieczorem podczas demonstracji przed ambasadą Rosji w Kijowie szef MSZ Ukrainy, chcąc uspokoić protestujących, zacytował fragment bardzo popularnej na Ukrainie obraźliwej przyśpiewki o prezydencie Rosji. Kiedy jedna z demonstrantek pytająco zwróciła się do ministra, wypowiadając nazwisko Putina, Deszczyca odpowiedział słowami tej przyśpiewki: „Putin to ch…”, co podchwycił zgromadzony wokół niego tłum.

Ławrow już w niedzielę oświadczył, że Deszczyca „pozwolił sobie na uwagi przekraczające granicę przyzwoitości”.

Rosja czeka na wyjaśnienia Ukrainy odnośnie zamiarów zamknięcia granicy z Federacją Rosyjską – oświadczył w Mińsku rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

- Jeśli jest zamiar zamknięcia w ogóle wszelkich kanałów, to chcielibyśmy wiedzieć, jak to rozumieć – oświadczył Ławrow.

Władze ukraińskie zapowiadały w ostatnich dniach rozpoczęcie operacji wojskowej, której celem będzie odzyskanie kontroli nad całą granicą z Rosją. Ukraińska Straż Graniczna poinformowała, że pod kontrolą prorosyjskich separatystów jest jeszcze ponad 180-kilometrowy odcinek granicy z Rosją. Władze w Kijowie uważają, że właśnie przez ten fragment granicy przerzucana jest z Rosji broń dla separatystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>