Okręt desantowy z 550 marines wpłynął do Zatoki Perskiej

Amerykański okręt desantowy USS Mesa Verde z 550 żołnierzami piechoty morskiej wpłynął do Zatoki Perskiej. Ma wesprzeć ewentualną akcję USA, wspomagającą szyicki rząd Iraku w walce z rebelią sunnickich islamistów – poinformowała telewizja CNN.

USS Mesa Verde dołącza do lotniskowca z napędem atomowym USS George H.W. Bush, który udał się do Zatoki Perskiej w sobotę na polecenie Pentagonu.

Prezydent USA Barack Obama rozważa akcję militarną, mającą pomóc rządowi Iraku, ale wyklucza możliwość udziału amerykańskich żołnierzy w działaniach lądowych w Iraku.

W piątek Obama oświadczył, że potrzebuje kilku dni dla ustalenia, w jaki sposób USA mogłyby pomóc Irakowi w uporaniu się z rebelią, której przewodzi sunnickie ugrupowanie zbrojne o nazwie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL). Zaznaczył, że jakakolwiek interwencja USA musiałaby być elementem zwiększonego wysiłku samych Irakijczyków. Pentagon przygotowuje dla prezydenta szereg opcji, obejmujących również ataki lotnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>