Afera taśmowa. Kontrola działań Andrzeja Parafianowicza

Ministerstwo finansów ruszyło z kontrolą działań byłego wiceszefa tego resortu Andrzej Parafianowicza – ustaliło RMF FM. Ma to związek z opublikowanymi nagraniami przez tygodnik „Wprost”, z których wynikało, iż Parafianowicz, który wcześniej nadzorował działania skarbówki, miał obiecywać byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi pomoc w postępowaniu w sprawie gabinetu dentystycznego żony.

Kontrolerzy mają sprawdzić, czy Andrzej Parafianowicz tylko obiecywał Sławomirowi Nowakowi pomoc, czy też rzeczywiście interweniował w jego sprawie.

„Wprost” upublicznił wczoraj stenogram z nagrania rozmowy Nowaka z Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów pełniącym funkcję generalnego inspektora kontroli skarbowej. Nowak mówi tam o kontroli finansów swojej żony: „Chcą ją trzepać. Cały 2012 r. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli krossować tego z moim rachunkiem. Bo ona jedzie od paru lat na stracie, potężnej”.

Parafianowicz na słowa Nowaka, odpowiada: „Ja to wszystko wiem… ale… bo ja z urzędu kontroli skarbowej… to już odkryliśmy bardzo dawno. UKS, komputery wyrzuciły (…). Zablokowałem to”.

Reakcja premiera

Premier Donald Tusk powiedział wczoraj, że nie wyobraża sobie, by Andrzej Parafianowicz, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ds. korporacyjnych, mógł kontynuować pracę w spółce.

- Nie jestem oczywiście prezesem PGNiG, ale w tej sytuacji nie wyobrażam sobie, aby mógł (Parafianowicz – red.) kontynuować pracę w tak poważnej spółce – powiedział Tusk na konferencji prasowej.

- Słowa i sposób prowadzenia rozmowy nie był koniecznie wstępem do jakichś nagannych działań, ale prokuratura w tej sprawie będzie musiała wyjaśnić w najdrobniejszym szczególe tego typu sytuację. Sam fakt takiej rozmowy – jeśli to nagranie jest prawdziwe – próba podjęta przez ministra Nowaka i pozytywna reakcja Parafianowicza (…) to samo w sobie jest dyskwalifikujące, nie ma żadnych wątpliwości – dodał szef rządu.

Śledztwo w związku z opisanymi we „Wprost” nagraniami rozmów między Nowakiem a Parafianowiczem wszczęła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku rada nadzorcza PGNiG powołała Parafianowicza na funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych. W latach 2007-2013 był on wiceministrem finansów, pełniącym funkcję generalnego inspektora kontroli skarbowej, pełnomocnika rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, generalnego inspektora informacji finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>