Szef donieckich separatystów rozmawiał w Moskwie o gospodarce

Jeden z przywódców separatystów prorosyjskich na wschodzie Ukrainy, Denys Puszylin z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, ogłosił na konferencji prasowej w Moskwie, że rozmawiał z przedstawicielami władz Rosji o rozwoju gospodarki obwodu donieckiego.

Puszylin oświadczył na konferencji prasowej w siedzibie agencji ITAR-TASS, że jego przyjazd do Moskwy był niezbędny „dla wykonania pracy na rzecz stworzenia instytucji cywilnych i ożywienia sektora społeczno-gospodarczego”.

Wyjaśnił, że spotkał się ze „wsparciem i zrozumieniem” ze strony przedstawicieli władz Rosji, z którymi rozmawiał. Byli to objęci amerykańskimi i unijnymi sankcjami: szefowa Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, Walentina Matwijenko oraz dwaj bliscy doradcy prezydenta Władimira Putina, Władisław Surkow i Siergiej Głazjew.

- Musimy ożywić gospodarkę i zastanowić się, komu sprzedawać produkcję zakładów we wschodnich obwodach – kontynuował Puszylin. Oznajmił, że Doniecka Republika Ludowa będzie podnosić pensje i świadczenia po nacjonalizacji „przedsiębiorstw, które odmawiają płacenia podatków do budżetu DRL”.

Mówiąc o przyszłości dwóch ukraińskich obwodów, w których separatyści proklamowali tzw. republiki ludowe, oświadczył: „Trudno powiedzieć, czy staniemy się częścią Federacji Rosyjskiej jako jej podmiot, czy też powstanie państwo związkowe podobne do tego, jakie Rosja utworzyła z Białorusią”.

Wypowiadając się na temat liczby ofiar operacji prowadzonych przez ukraińskie siły rządowe przeciwko separatystom, Puszylin oznajmił, że „nikt nie może teraz podać takich cyfr”. Przyznał jednak, że „jest wielu zabitych i zaginionych”. Dodał, że niemożliwe byłyby obecnie rozmowy z władzami w Kijowie bez udziału pośredników.

Obwód doniecki i ługański, w których koncentruje się przemysł ukraiński, wytwarzają 20 proc. PKB tego kraju. Oba regiony odczuły jednak skutki światowego kryzysu gospodarczego i spadek produkcji w ostatnich latach. W maju separatyści prorosyjscy ogłosili w obwodach donieckim i ługańskim utworzenie niepodległych „republik ludowych”. Ukraińskie siły rządowe prowadzą przeciw separatystom operację zbrojną.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>