Rzecznik ABW odpowiada na zarzuty ministra Biernackiego

Rzecznik ABW odpowiada na zarzuty ministra sprawiedliwości. Marek Biernacki stwierdził wczoraj, że podczas akcji w siedzibie redakcji „Wprost” działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratury były chaotyczne.

Podpułkownik Maciej Karczyński twierdzi, że wbrew temu, co mówił minister, wszelkie działania służby są wcześniej konsultowane i uzgodnione.

Agenci ABW, którzy pojawili się w redakcji tygodnika „Wprost”, zostawili w niej teczkę. Maciej Karczyński jest wdzięczny dziennikarzom, którzy przekazali ją później funkcjonariuszom. „Skoro ona ma już taką rangę i urosła do takiego symbolu, to stwierdziliśmy, że może faktycznie niech będzie symbolem wspólnej pracy na rzecz bezpieczeństwa, ale też pomocy” – mówił w radiowej Jedynce. Karczyński dodał, że Agencja liczy, iż dziennikarze wskażą cel charytatywny, na który zostanie przekazana teczka.

Minister sprawiedliwości ocenił wczoraj, że działania prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w redakcji „Wprost” były „zbyt daleko idące i mogły budzić uzasadnioną obawę naruszenia tajemnicy dziennikarskiej”.

W ubiegły weekend tygodnik „Wprost” opublikował nagranie, w którym słychać m. in. rozmowę ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu budżetu przez bank centralny budżetu na kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o NBP.

W środę ABW zażądała od „Wprost” wydania nośników danych z nagraniami nielegalnych podsłuchów. Redakcja odmówiła. Prokuratura zarządziła wobec tego przeszukanie redakcji, chciała odebrać redaktorowi naczelnemu „Wprost” komputer i pamięć USB, jednak odstąpiono od tej czynności, gdy do pomieszczenia weszli dziennikarze.

Źródło: IAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>