Prezydent Litwy porównuje Putina do Hitlera i Stalina

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite porównała rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, zarzucając mu dążenie do ekspansji terytorialnej i chęć utrzymania republik bałtyckich w zależności energetycznej od Rosji. Grybauskaite podkreśliła także, że nie tylko Ukraińcy, ale także mieszkańcy republik bałtyckich oraz Polacy bez przerwy odczuwają rosyjską agresję.

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „FOCUS” Grybauskaite oświadczyła, że Putin „wykorzystuje kwestię narodowości jako pretekst do zdobywania terytoriów środkami militarnymi” i dlatego do rozwiązania kryzysu ukraińskiego jest jeszcze bardzo daleko. – To jest dokładnie to, co robili Hitler i Stalin – powiedziała litewska prezydent.

Omówienie wywiadu „FOCUS” zamieszcza na swej stronie internetowej.

Grybauskaite uznała, że „takie porównania są absolutnie słuszne” i podkreśliła, że nie tylko Ukraińcy, ale także mieszkańcy republik bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Polacy bez przerwy odczuwają rosyjską agresję. Zwróciła uwagę, że praktycznie co tydzień odbywają się ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim, przy granicy z Litwą. – Militaryzacja jest tam ogromna – podkreśliła i dodała, że wciąż dochodzi do niewielkich prowokacji.

Zdaniem litewskiej prezydent Rosja chce utrzymać gospodarcze i energetyczne uzależnienie republik bałtyckich i doprowadzić do tego, że państwa te staną się niewiarygodnymi członkami NATO i Unii Europejskiej.

Według informacji Grybauskaite były już kierowane do Estonii i Łotwy „rosyjskie propozycje” obniżenia cen ropy i gazu, jeśli kraje te wystąpią w zamian z NATO – pisze „FOCUS” w omówieniu wywiadu.

Litewska prezydent nie wierzy w szybkie rozwiązanie kryzysu ukraińskiego. Podkreśla, że nie ma zaufania do Putina. – Jest bardzo wyrachowany. Nie spełnia tego, co obiecuje, a jeśli już, to dlatego, że jest to dla niego korzystne – powiedziała.

Jej zdaniem Unia Europejska musi postawić sobie za cel osiągnięcie niezależności energetycznej i zdywersyfikować źródła energii. – Dalsze uzależnienie od Rosji jest zbyt ryzykowne – oświadczyła Grybauskaite.

Źródło: PAP

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>