„Wprost”: źródłem nagrań jest biznesmen

Źródłem informacji o nagraniach, które składają się na aferę taśmową, jest biznesmen – poinformował tygodnik „Wprost”. Dziś ujawniono kolejną część stenogramów rozmów polityków.

- To nie jest osoba tożsama z osobami, które nagrywały rozmowy – mówiła na na antenie TVN24 Agnieszka Burzyńska, współautorka artykułu. – Nie wiemy tego, jakie nagrania ma nasze źródło - powiedziała.

Burzyńska dodała, że redaktor naczelny „Wprost” zna nazwisko źródła określanego jako „biznesmen”.

W ubiegły weekend ”Wprost” upublicznił fragmenty nagrań, na których słychać, jak minister Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem NBP Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim, m.in. o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 r. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

W innej nagranej rozmowie b. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz miał mówić Sławomirowi Nowakowi, że użył swych wpływów do zablokowania kontroli skarbowej u żony Nowaka. W sprawie treści tej rozmowy Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w poniedziałek śledztwo. Nowak zrezygnował z członkostwa w PO.

Dziś ujawniono kolejne fragmenty rozmów czołowyc polskich polityków. Tym razem „bohaterami” nagrań są Radosław Sikorski i Jacek Rostowski.

Minister spraw zagranicznych w rozmowie z byłym ministrem finansów miał stwierdzić, że „Polsko-amerykański sojusz jest nic niewart. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. Minister mówił o sojuszu również w innych, niewybrednych słowach.

Sikorski stwierdził też: „Problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską samoocenę. Taka murzyńskość”.

Z nagrań ma też wynikać, że były minister transportu, Sławomir Nowak, w rozmowie z Andrzejem Parafianowiczem twierdził, że PO wykupiło długi komitetu Zbigniewa Religi w zamian za jego poparcie w wyborach w 2005 roku.

Źródło: Wprost, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>