Donald Tusk: intencją podsłuchujących nie był interes publiczny

W Gdańsku odbywają się dzisiaj polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Przy okazji oświadczenia dla mediów Donald Tusk wypowiedział się w sprawie afery taśmowej i nagranych ministrach jego rządu. „Jedynym efektem jest destabilizacja państwa polskiego w bardzo istotnym momencie” – mówił premier. Szef rządu dodał, że nie ma wątpliwości, iż „intencją podsłuchujących nie był interes publiczny”.

- Mamy do czynienia z kryzysem do tej pory nieznanym – mówił podczas konferencji prasowej Donald Tusk. – Nie mam wątpliwości, że intencją podsłuchujących nie był interes publiczny. Wręcz przeciwnie – zaznaczył premier na spotkaniu zorganizowanym z okazji wizyty w Polsce premiera Hiszpanii Mariano Rajoya.

- Widać, że jedynym efektem jest destabilizacja państwa polskiego w bardzo istotnym momencie. Silna pozycja Polski miałaby znaczenie w rozstrzygnięciach dot. Ukrainy i nowej architektury politycznej w Europie – zaznaczył. Szef polskiego rządu jeszcze raz podkreślił, że intencją osób, które nagrały, nie jest polska racja stanu. Tusk podkreślił, że publikacja podsłuchów szkodzi interesowi narodowemu. – Niezależnie od intencji akcja obniża możliwości państwa polskiego – dodał.

Jak wspomniał Tusk, „sekwencja zdarzeń wygląda na planowaną, a nie spontaniczną. Chodzi o sparaliżowanie całego rządu, a wręcz całego państwa w kluczowym momencie m.in dla Ukrainy”. Premier odniósł się również do polityków opozycji, którzy krytycznie komentują rewelacje z nagranych rozmów. – Skoro mamy do czynienia ze zorganizowaną akcją podsłuchową, nie możemy mieć wątpliwości, że właściciele nagrań mogą mieć nagrania obciążające wszystkich uczestników sceny politycznej – mówił dziennikarzom. Szef rządu określił zachowanie opozycji jako „krótkowzroczne”.

- W mojej ocenie najważniejsze jest zidentyfikowanie grupy, która zapoczątkowała ten proceder. Wiem jak łatwo można zelektryzować takimi nagraniami opinię publiczną. Ja jednak będę się zajmował identyfikacją zagrożeń, które one niosą. To pierwsze zadanie dla rządu – dodał.

Premier po raz kolejny zapewnił, że w związku z aferą nie planuje na razie dymisji. – Osoby, które w sposób przestępczy montują podsłuchy, nie będą dyktowały polityki rządowi – podkreślił. Tusk oświadczył, że rząd podejmie wszystkie działania, aby całość nagrań ujrzała światło dzienne.

Jednocześnie odniósł się również do prywatnych fragmentów rozmów. – Nie będę wyciągał konsekwencji wobec polityków, których grzechem są niecenzuralne słowa podczas prywatnej rozmowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że bulwersujące zapisy nagrań znajdą swoją cenę – dodał.

Solidarnością z podsłuchanymi politykami i managerami wykazał się premier Mariano Rajoy, który publicznie wsparł osoby, których rozmowy zostały upublicznione.

Wiztya premiera Hiszpanii w Polsce

Dzisiaj w Polsce wizytuje premier Hiszpanii Mariano Rajoy, który przyleciał do naszego kraju na międzyrządowe konsultacje. – Premier Rajoy mógł zobaczyć, jak Gdańsk zmienił się od czasów II wojny światowej. Informacje o historii tego miasta zrobiły na naszym gościu duże wrażenie – mówił na początku konferencji Tusk.

Premier podkreślał wagę spraw dotyczących energetyki. – Przy rozwoju połączeń gazowych Hiszpania mogłaby zapewnić dostawy gazu, które w 50 proc. zapewniłyby dostawy gazu, które pochodzą z Rosji – mówił premier. To pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w europejskim systemie energetycznym, pod warunkiem pewnych inwestycji.

Jednym z wątków, o których wspominał Tusk była sprawa Ukrainy. – Sporo czasu zajęła nam ocena sytuacji na Ukrainie. Ta solidarność hiszpańska w sprawie Ukrainy jest znacząca – chwalił partnera Tusk. – We wszystkich działaniach, jakie podejmujemy w Europie na rzecz bezpieczeństwa kontynentu, możemy liczyć na Hiszpanów – dodał premier.

W Gdańsku odbywają się dziś polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe z udziałem premierów Donalda Tuska i Mariano Rajoya. Rozmowy szefów rządów dotyczą głównie sytuacji na Ukrainie, współpracy gospodarczej, a także bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas spotkania mają zostać przyjęte dwa dokumenty: wspólna deklaracja dotycząca współpracy w obszarze pracy i polityki społecznej oraz list intencyjny dotyczący wzmocnienia współpracy w dziedzinie obronności. W ramach konsultacji, oprócz rozmowy premierów Polski i Hiszpanii, równolegle będą się odbywać spotkania przedstawicieli resortów: pracy i polityki społecznej, rozwoju regionalnego, obrony narodowej, środowiska oraz gospodarki.

Konsultacje polsko-hiszpańskie zostały zapoczątkowane w 2003 r.; ostatnie miały miejsce w lipcu 2013 r. w Madrycie.

Afera taśmowa pogrąży Donalda Tuska?

W ubiegłą sobotę „Wprost” przesłał do mediów pierwsze fragmenty nielegalnie podsłuchanych rozmów kluczowych polityków Platformy Obywatelskiej oraz managerów spółek skarbu państwa oraz innych ważnych dla polskiej gospodarki przedsiębiorstw. Na taśmach znalazł się również Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

„Polskie państwo istnieje tylko teoretycznie” – to fraza, która przejdzie do historii. Powiedział je minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z Markiem Belką. Choć spotkanie miało się odbyć z inicjatywy szefa banku centralnego, minister PO sondował możliwość sfinansowania deficytu budżetowego z pomocą NBP.

Po publikacji nagrań, do siedziby „Wprost” wkroczył prokurator w asyście agentów ABW. Funkcjonariusze zażądali przekazania całości nośników, na których znajdują się nagrania. Interwencja skończyła się karczemną awanturą i protestami organizacji chroniących wolność słowa.

Wczoraj „Wprost” opublikowała kolejne już nagrania. Są to rozmowy m.in. Pawła Grasia, Jacka Krawca, ministra Włodzimierza Karpińskiego, czy kolejne wątki z rozmowy Sławomira Nowaka z Andrzejem Parafianowiczem z Dariuszem Zawadką. Największe kontrowersje wzbudziła jednak rozmowa Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim.

Źródło: Onet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>