Rozmowy o programie nuklearnym Iranu zostaną zapewne przedłużone

Przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec) starali się dzisiaj w Wiedniu określić warunki przedłużenia o cztery miesiące negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego – pisze agencja Reuters.

Stanowiska stron w sprawie tego programu są wciąż bardzo rozbieżne i od kilku dni było jasne, że nie uda się dotrzymać planowanego terminu zakończenia negocjacji – 20 lipca. Założeniem długoterminowego porozumienia jest ograniczenie działalności nuklearnej Teheranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji międzynarodowych, boleśnie godzących w irańską gospodarkę.

Reuters podkreśla, że przed powrotem do takich kwestii, jak dopuszczalny potencjał produkcji paliwa jądrowego w Iranie, strony muszą wypracować warunki kontynuowania rozpoczętych w lutym rozmów.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że przeważa obecnie opinia, iż nowy termin zakończenia rozmów powinno się wyznaczyć na listopad, czyli na rok od podpisania w Genewie wstępnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, które przyniosło Iranowi ograniczone złagodzenie sankcji w zamian za wstrzymanie niektórych działań w dziedzinie programu nuklearnego.

Agencja Reutera pisze, że dyplomaci wyrażają przekonanie, iż uda się określić warunki kontynuowania rozmów po 20 lipca i że rozmowy zostaną zapewne wznowione we wrześniu.

Państwa zachodnie obawiają się, ze celem irańskiego programu nuklearnego może być dążenie do uzyskania broni atomowej. Teheran zaprzecza, podkreślając, że jego program ma charakter czysto cywilny i obstając przy swoim prawie do energetyki jądrowej.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>