USA zaniepokojone brakiem śledztwa w sprawie katastrofy na Ukrainie

Strona amerykańska jest zaniepokojona brakiem poważnego śledztwa w sprawie czwartkowej katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy – powiedział minister transportu USA Anthony Foxx.

Trzeci od lewej Anthony Foxx

Zwłokę w rozpoczęciu dochodzenia nazwał „oczywistym powodem do zaniepokojenia”. W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji MSNBC podkreślił, że „dotarcie do tego, co w rzeczywistości się stało, będzie wymagało międzynarodowej współpracy”. – Jesteśmy gotowi pomóc – zapewnił.

Foxx powiedział też, że amerykańskie władze lotnicze w następstwie katastrofy rozszerzyły zakaz amerykańskich lotów nad regionem sąsiadującym z terenami ukraińskiego konfliktu. – Oczekujemy, że społeczność międzynarodowa pójdzie za naszym przykładem – dodał.

Do wyjazdu na miejsce katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 w obwodzie donieckim przygotowują się śledczy FBI i Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), którzy mają pełnić funkcję doradczą.

Rzecznik FBI Paul Bresson poinformował, że biuro wysyła na Ukrainę co najmniej jednego śledczego; nie jest jednak jasne, kiedy nastąpi wyjazd albo czy będzie potrzeba dosłania innych osób. – Nasze działania będą uzależnione od rozwoju wydarzeń – wyjaśnił Bresson.

Także NTSB ma wysłać na Ukrainę co najmniej jednego śledczego, ale także w tym przypadku harmonogram nie jest ustalony – wskazał rzecznik Keith Holloway.

Samolot Malaysia Airlines leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur z 298 osobami na pokładzie. Spadł w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Katastrofy nikt nie przeżył. Według analizy amerykańskich służb wywiadowczych samolot został najprawdopodobniej zestrzelony przez prorosyjskich separatystów.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>