Wypadek polskiego autobusu w Niemczech. Jak wygląda akcja ratunkowa?

Co najmniej dziewięć osób zginęło w wypadku z udziałem polskiego autobusu i busa w okolicach Drezna w Niemczech. Do zderzenia pojazdów doszło około godz. 2.00 w nocy na autostradzie A4. Rannych zostało 69 osób. Okoliczności wypadku wskazują na dużą prędkość pojazdu w czasie katastrofy. Rzecznik Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak opowiada, jak wygląda akcja ratunkowa przy takich zdarzeniach.

- Wypadki masowe są jednymi z najtrudniejszych działań, które stawiane są przed służbami ratowniczymi – przyznaje Frątczak. Dodaje, że wymagana jest tu współpraca wielu grup, a najtrudniejszym elementem w przypadku wypadku koło Drezna jest fakt, że do wypadku doszło w nocy.

Zdaniem ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Ilony Buttler okoliczności wypadku wskazują na dużą prędkość pojazdu w momencie katastrofy. Buttler podkreślała jednak, że do tragedii mogło doprowadzić kilka czynników. Zdarzenie miało miejsce w nocy, pojawił się problem widoczności. Poza tym kierowca mógł być zmęczony monotonną trasą. Dodatkowo polski autobus prawdopodobnie jechał za blisko ukraińskiego pojazdu. Z kolei fakt, że autokar przebił barierę ochronną wskazuje na dużą prędkość.

Polski autobus uderzył w nocy w tył ukraińskiego autokaru, przebił barierki dzielące pasy ruchu i zderzył się z nadjeżdżającym minibusem.

Autokarem podróżowało 65 pasażerów. Firma Sindbad, do której należał autokar, podaje, że autokar prowadziła doświadczona załoga dwóch kierowców wraz z pilotem. Pojazd miał badania wykonane 8 lipca tego roku, ważne do stycznia 2015 r.

Firma przewozowa uruchomiła infolinię, która udziela informacji dot. wypadku. Informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 801 22 33 44 oraz +48 77 443 44 44. Specjalny numer uruchomiło także MSZ +49 163 788 76 76.

Źródło: TVP Info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>