Hiszpania: nowy komunikat ETA w sprawie rozbrojenia

Baskijska organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła w sobotę likwidację swojej struktury przeznaczonej do walki zbrojnej. W komunikacie przesłanym lokalnemu dziennikowi Gara podtrzymuje, że obecnie tworzy struktury przeznaczone do całkowitego rozbrojenia.

Hiszpania: nowy komunikat ETA w sprawie rozbrojenia

ETA podkreśla również w komunikacie swoją „wolę znalezienia spójnego, realnego i pełnego rozwiązania kwestii, poprzez wycofanie z użycia broni i materiałów wybuchowych”. Członkowie organizacji podkreślili, że na tym etapie procesu to baskijskie partie polityczne i ruchy społeczne „powinny wziąć na siebie wyzwania procesu wyzwolenia”. Konfrontacja demokratyczna powinna zdaniem organizacji nieść za sobą przezwyciężenie „konsekwencji konfliktu zbrojnego”, między innymi: „powrót do domu baskijskich więźniów i uchodźców”, rozbrojenie ETA i „demilitaryzacje Kraju Basków”.

Wystosowanie komunikatu zbiegło się w czasie z wizytą w Kraju Basków Jonathana Powella, brytyjskiego dyplomaty i głównego negocjatora Wielkiej Brytanii w sprawie Irlandii Północnej i Martina McGuinnessa, polityka irlandzkiego ugrupowania Sinn Fein i zastępcy pierwszego ministra Irlandii Północnej. Obaj politycy pełnią role mediatorów w baskijskim procesie pokojowym. McGuinness w wystosowanym oświadczeniu zakwalifikował deklaracje ETA jako „olbrzymi krok naprzód w procesie”.

Według dziennika El Pais, hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych nie posiada informacji jakoby ETA zlikwidowała jakiekolwiek struktury i nie przywiązuje dużej wagi do sobotniego komunikatu. Źródła wewnątrz ministerstwa wskazują, że będzie ono podtrzymywać swoją „twardą politykę” i nie przewiduje „żadnych ustępstw” wobec terrorystów.

ETA powstała w 1959 roku, podczas dyktatury Francisco Franco i celem jej działalności było uzyskanie niepodległości przez Kraj Basków. Dokonywała ataków o charakterze terrorystycznym do roku 2011, kiedy ogłoszony został koniec „działalności zbrojnej” i rozpoczął się baskijski proces pokojowy. Eksperci porównują go z działaniami, które miały miejsce w Republice Południowej Afryki i Irlandii Północnej.

W parę miesięcy po ogłoszeniu końca działalności terrorystycznej powstała Międzynarodowa Komisja Weryfikacji mająca za zadanie nadzorować proces rozbrojenia. W jej skład wchodzą dyplomaci, którzy interweniowali już między innymi w konfliktach w Irlandii Północnej, RPA, Sri Lance, Kosowie, Iraku czy Nepalu.

Uznania roli komisji i przystąpienia do negocjacji za jej pośrednictwem odmówił jednak hiszpański rząd. Jak stwierdził minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz „rząd nie potrzebuje międzynarodowej weryfikacji, żeby sprawdzić, czy ETA się rozwiąże, wystarczy do tego policja”. Gabinet Mariano Rajoya oczekuje tylko i wyłącznie komunikatu o „całkowitym i bezwarunkowym rozwiązaniu ETA”.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>